Je těžké dát obecné rady všem nově diagnostikovaným celiakům, jak se postavit k bezlepkové dietě. Trochu jiné je to u dospělého člověka, který má pocit, že bez čerstvých rohlíků a chleba se to nedá přežít. Trochu jiné je to u teenagera, který si buď myslí, že to zvládne levou zadní a nebo, že dietu nemusí držet vůbec a ono to nějak dopadne. Jiná situace nastane, pokud je celiakem malé dítě.
Pokusíme se Vám dát desatero „Nového celiaka“. Budeme rádi, pokud s námi budete diskutovat o všem, co Vás zajímá i trápí na setkáních sdružení i písemně mailem.
0. Přehled bezlepkových a zakázaných lepkových potravin
Bezlepkové: Brambory, rýže, kukuřice, pohanka, sója, čočka, hrách, fazole, cizrna, amarant, jáhly, maso, ryby, zelenina, ovoce, mléko, tuky, vejce, med, cukr, semena, ořechy.
Zakázané lepkové: Pšenice, ječmen, žito, oves a všechny výrobky, které je obsahují. Pozor lepková je i pšenice špalda, žitovec – triticale. Lepek je obsažen i v potravinách, ve kterých bychom ho nečekali: Kypřící prášky, kečupy, sojové omáčky, zmrzliny, majonézy, paštiky, uzeniny, pudinky, rostlinná masa, instantní kávy –např. Melta, alkohol, krokety – všude tam se používá pšeničný lepek jako levné pojidlo. Naštěstí už existuje na trhu čím dál více bezlepkových alternativ.
1. Pokuste se nad celou nově vzniklou situaci povznést a uvědomte si, že ZNÁTE SVOU DIAGNÓZU a VÍTE, že jediným lékem pro Vás je BEZLEPKOVÁ DIETA.
Uvědomte si, že existují spousty pacientů, kterým lékaři nedokážou říci, co je příčinou jejich vleklých potíží. Desítky pacientů s nevyléčitelnými chorobami, na které není žádný lék.
2. Nepropadejte panice a berte bezlepkovou dietu jako změnu ke zdravému životnímu stylu, který Vám udělá dobře na těle i na duši.
Je všeobecně známo a historickými fakty podloženo, že naši předci nekonzumovali takové množství bílé mouky (s vysokým podílem lepku) a využívala se spíš výjimečně v neděli a ve svátek (Pekla vdolky z bílé mouky sypala je perníkem). „Nezalepovali si lepkem střeva“, tak jako je tomu u naší populace, kdy je lepek jako pojivo použit v mnoha potravinách.
Navíc starší odrůdy pšenice jako je např. špalda či dvouzrnka nebo v Egyptě využívaný předchůdce pšenice Kamut, neměly ve svých obilkách takovou koncentraci lepku. Tuto vlastnost získaly až odrůdy moderním dlouhodobým šlechtěním.
3. Snažte se být informovaní a nebojte se zeptat, informujte svojí rodinu o tom, jak se máte stravovat a co to bude do budoucna pro Vás i pro ně představovat.
Nechte si od lékaře – specialisty vyložit a upřesnit Váš zdravotní stav. Kontaktujte bezlepkovou poradnu (Nemocnice ČB), bezlepkové sdružení apod. Najděte si informace na internetu, v médiích, tisku. Pořiďte si pro začátek bezlepkovou kuchařku - raději českou.
Ujasněte si, v jakých potravinách lepek je a v jakých není. Domluvte se s rodinou, jak budete doma vařit bezlepková jídla, jak se budete stravovat v práci, na dovolené, v nemocnici (porodnici) apod.
4. Pokud je celiakem Vaše malé dítě či teenager – vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte PROČ…
Vysvětlete, PROČ něco jíst MŮŽE a něco NE, vysvětlete mu, PROČ ho bolelo bříško a teď už nebude. Vysvětlete PROČ mělo tu ošklivou vyrážku a ta časem zmizí.
Vysvětlete, PROČ mu zkrátka bude lépe, pokud bude jíst to, co mu připravíte nebo co mu doporučíte.
Informujte v tomto směru příbuzné (babičky, tety, známé). Vyhnete se tak tatrankám při návštěvě apod.
Zkuste vysvětlit a domluvit bezlepkové stravování ve školním zařízení. Dle výkladu Hlavního hygienika záleží pouze na řediteli školského zařízení, jak se k situaci jakéhokoliv dietního stravování postaví.
Nad komentáři typu:“Vaše dítě má bezlepkovou dietu? To je tedy chudák“ se povzneste a dotyčnému a tím i přítomnému dítěti dejte najevo, že žádný chudák není a že jí pouze zdravěji a rozmanitěji než celý zbytek dětské populace.
Víte například, že hranolky, tolik oblíbené u našich dětí jsou u MacDonalda bezlepkově připravované? Nekoupou se totiž v oleji s obalovanými řízky jako v normální restauraci.
Pokud Vám připadá, že to psychicky Vy nebo Váš potomek neunesete, nebojte se a nestyďte kontaktovat dětského psychologa, který s Vámi nastalou situaci probere.
Upečte do školy či školky nějakou bezlepkovou dobrotu pro spolužáky (v rámci MDD nebo narozenin) ať i ostatní děti či učitelé vidí, že to může být chutné a dobře to vypadat – vánoční cukroví, narozeninový dort, masopustní koblížky apod. Nebudou brát potom Vaše dítě jako exota.
Vysvětlete učitelkám v MŠ, ZŠ, že při rozdávání drobných pamlsků nesmí Vaše dítě omezovat tím, že to asi nesmí. Jeden bonbon nebo žvýkačka ho nijak nepoškodí. Více je pro něj bolestné psychické vyčlenění z kolektivu, které mu tímto krokem pedagog způsobí.
5. Naučte se nakupovat a vyhledávat bezlepkové potraviny – více v sekci Kde a jak nakupovat
Zjistěte si, které potraviny jsou vysloveně lepkové (je to snažší, než vyjmenovávat ty bezlepkové). V každém edukačním materiálu věnujícím se bezlepkové dietě tyto informace najdete.
Lepek obsahují obilniny - pšenice, ječmen, žito, oves. Pozor i dnes tolik oblíbená pšenice Špalda obsahuje lepek, sice menší množství než např. pšenice tvrdozrnná, používající se na kvalitní italské těstoviny, ale obsahuje.
V dnešní době se lepek z výše uvedených obilovin bohužel používá i do potravin, kde by se přirozeně neměl vyskytovat jako levný zlepšující přípravek – pojidlo. Obsahují ho některé – hlavně méně kvalitní uzeniny, jogurty a mléčné výrobky – dezerty, zmrzliny, lahůdky, polotovary i hotové pokrmy, pochutiny.
Hledejte tedy potraviny, které neobsahují výše uvedené obiloviny ani technologické produkty z nich např. pšeničné škroby. Více o povinnosti značení výrobků určených pro zvláštní výživu najdete v sekci Legislativa.
Naučte se číst a čtěte a zase čtěte složení nakupovaných potravin. Jen tak se dozvíte, co si kupujete, jestli jsou bezlepkové, kolik obsahují přídatných látek tzv. éček, atd., jaká je doba spotřeby. Prohlížejte vakuově balené bezlepkové pečivo, obal může být neviditelně narušen a pečivo tvrdé nebo i plesnivé (nejen pečivo).
Zrevidujte doma zásoby a napište si alespoň rámcově, co budete v týdnu vařit a péct – podle toho volte nakupované potraviny. Nedělejte si přehnaně velké zásoby, a když tak pouze u bezlepkových potravin s delší dobou záruky.
Udělejte si představu, kolik toho bezlepkového asi za týden sníte. Vyhnete se tak plýtvání a vyhazování drahých potravin s prošlou dobou záruky (např. zda pojedete na víkend na chalupu nebo na výlet a povezete dětem jídlo, pečivo a pochutiny s sebou).
Hledejte v prodejně znak pro bezlepkové potraviny – přeškrtnutý pšeničný klas. Zeptejte se prodavače, co je bezlepkové. Jste spotřebitel, necháte peníze v jeho obchodě a na otázky máte právo!
Všechny informace – pokud si nejste jisti, si ještě raději ověřte – internet SZPI, bezlepkové sdružení, poradny, média atd.
6. Naučte se připravovat bezlepkové pokrmy s láskou a zájmem.
Uvědomte si, že si Vaříte proto, aby Vám, či Vaším blízkým bylo dobře a byli jste zdrávi.
Hledejte chutné nejprve přirozeně bezlepkové recepty (pak zkoušejte i ty lepkové připravit bezlepkově) na internetu, v časopisech a naučte se je připravovat. Nemusíte se vydat zrovna cestou makrobiotické či vegetariánské stravy a jíst pouze naklíčenou čočku.
K zahušťování polévek a omáček se dá jednoduše místo mouky nebo klasické jíšky použít bramborový nebo kukuřičný škrob nebo bezlepková mouka – speciální bezlepkové mouky a pečivo se dá koupit ve zdravých výživách nebo v některých supermarketech. Běžně a levně se dá koupit rýžová krupička, kukuřičná mouka.
Pro začátek si kupte bezlepkovou kuchařku – raději od českého autora. Bezlepkové vaření není žádná věda a je to daleko lacinější, nemusí to být ani časově náročné.
A pamatujte si: I Svíčková omáčka s knedlíkem a brusinkami či guláš se šesti se dá uvařit bezlepkově a JE BÁJEČNÝ!
7. Kupte si domácí pekárnu a začněte si péct vlastní pečivo – chléb, housky, bagety.
Při nákupu střídejte ve spotřebě pečivo a mouky od různých výrobců (každý používá jiný podíl různých škrobů a jiná Éčka).
Pokud chcete mít pečivo bez Éček, vyzkoušejte pár receptů na bezlepkové pečivo nebo již hotových směsí a pečte si doma ve své pekárně. Čerstvé je stejně nejlepší.
Cenově to už dnes není žádný luxus, mít domácí pekárnu a většina výrobců uvádí na svých pekárnách speciální program pro Bezlepkové pečení.
V pekárně můžete nechat kynout i těsto na knedlíky, zavařovat, péct sekanou či již hotovou směs na mazanec. Některé typy pekáren mají dokonce formy na bagetky apod.
Pokud je pro Vás pekárna nedosažitelná, kupte dvě tři formy a pečte bezlepkové pečivo v klasické troubě.
Co nesníte okamžitě, zamražte po jednotlivých porcích v sáčcích, určených pro zamražování potravin a vyndavejte z mrazničky dle potřeby a chuti. Rozpečte v toasteru, mikrovlnné troubě apod.
Dále je pro pečení bezlepkového pečiva třeba koupit kuchyňskou váhu a všechny ingredience pečlivě odvažovat a dodržovat receptury (bezlepkové těsto se chová jinak než lepkové a poměr součástí je velmi důležitý).
8. Naučte se chovat úsporně – dobře hospodařit s bezlepkovými potravinami
Zamražovat po jednotlivých porcích (kvalitní sáčky i s plastovým zipem najdete např. v DM) je v případě, že máte doma ve čtyřčlenné rodině jednoho celiaka zkrátka nutnost. Nemůžete otevřít balení bezlepkového chleba za 60,- a nutit 6-ti leté dítě, aby ho do dvou dnů celé snědlo.
Pokud Vám pečivo po kouscích zbývá – usušte strouhanku, zamražte dva plátky chleba a později z něj vykouzlíte žemlové knedlíky. Zamrazit můžete i plátky knedlíků či koláčky, obalené karbanátky apod.
Pokud se chystáte dělat bramborové knedlíky a zbudou Vám uvařené brambory, upečte z přebytků bramborové preclíky - sekce Recepty. Ze zbývající bramborové kaše můžete udělat např. bramborové placky apod.
Omáčka z mrazáku není nic moc – zkuste investovat do kvalitních dóz s možností Vaccupress systému – prodloužíte trvanlivost nejen hotových pokrmů a pečiva o několik dní.
Hlídejte si ve spíži doby spotřeby u sypkých bezlepkových potravin, pečiva apod.. Vše kvalitně zabalte nebo přesypte do uzavíratelných nejlépe plastových dóz. Označte si na dózy datum spotřeby tužkou či fixem.
9. Nestraňte se zbytku populace jen kvůli tomu, že se stravujete jinak
Nepropadejte panice, že už nemůže jet na letní dovolenou či na hory o jarních prázdninách, protože má u Vás doma někdo bezlepkovou dietu. Vše je vždy jen o domluvě. Vy jste platící zákazník a v dnešní době byste měli mít na paměti, že Vy jste ten, kdo si vybírá daný pobyt či službu v restauraci.
Cestovní kanceláře jsou již připravené na eventualitu dietního stravování a budou se Vám snažit vyhovět. V lyžařských střediscích není problém domluvit si v jídelně u sjezdovky možnost zkombinovat jídla bez mouky.
V mnoha restauracích a kavárnách se stačí pouze domluvit s číšníkem, co by Vám kuchyně mohla poskytnout a připravit bezlepkově. Stačí se jen zeptat a upozornit na úskalí.
Pokud Vám nebudou chtít vyhovět? Dáte si zeleninový salát, rybu s bramborem nebo kávu a příště půjdete zkrátka jinam.
Hotelová zařízení, kde si můžete objednat bezlepkové stravování, najdete samozřejmě i na internetu např. www.rekreacebezlepku.cz.
Buďte vždy připraveni, na výlety mějte v batohu vždy dost velkou bezlepkovou svačinu a samozřejmě dostatek tekutin (hlavně děti to ocení).
Pokud máte Vy či Vaše dítě bezlepkovou dietu a máte zrovna chuť na výletě na zmrzlinu, řešte to bezlepkovým nanukem (zmrzliny Prima např.) nebo u sebe noste plastový kelímek s plastovou lžičkou. Většina cukráren už Vám natočí zmrzlinu i do plastového či papírového pohárku vlastní provenience.
10. Zapojte se, sdružujte se, buďte aktivní.
V posledních letech celiaků celosvětově i v naší republice rapidně přibývá. Proto, abychom mohli dosáhnout v naší republice nějaké společenské a politické odezvy, je třeba se sdružovat a ukázat, kolik celiaků vlastně u nás žije. Hlavně u starší generace se setkáváme s nechutí sdružovat se do jakýchkoliv skupin, což je samozřejmě dáno naší nedávnou historií.
Snažte se zapojit, diskutovat, zúčastňovat se setkání sdružení bezlepkářů, bezlepkových akcí např. v Globusu, hledejte novinky na světových webech, v médiích, literatuře.
Pokud nebude zřejmé, jaké množství lidí a hlavně dětí, musí držet bezlepkovou dietu, nebude nikdo na přání a potřeby nás a našich dětí reflektovat. Ani politici, velkoobchodníci, ani restaurace, ani zdravotní pojišťovny……
A zdravotní pojišťovny potažmo stát a naši politici by si měli, ale nechtějí uvědomit, že bezlepková dieta je pro nás nebo naše blízké jediným lékem a není to žádný NADSTANDART.